Döner Robotu ile Döner Kesme ve Pişirme İşlemi

Şoklanmış ya da yeni hazırlanmış döner kullanılabilir.

Döner robotu ile kesilecek döner şoklanmış hazır döner olabileceği gibi taze sarılmış tıraşlanmış döner de kullanılabilir. Robot kumandasından START/STOP tuşuna basılarak kullanıma hazır hale getirilmelidir. Döner eğer taze takılacak ise robot ile beraber verilen şişlerin üzerine takılmalıdır. Bu işlem için gerektiğinde firmamızdan dönerin sarılacağı aparatlar konusunda destek alabilirsiniz. Taze hazırlanan döner sıkı ve sağlam olmalıdır. Kesme ve pişirme süresi boyunca bozulmayacak sağlamlıkta olmalıdır.

Traşlanmış taze döner ve  Traşlanarak düzeltilmiş taze döner

Şekil 11-12: Traşlanmış taze döner ve Traşlanarak düzeltilmiş taze döner

Şoklanmış döner kullanılırken paketinden çıkarılan döner sağlam bir masa üzerine yatırılmalı ve ortasından robotun şişi geçirilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken husus döner sağlayıcınızın dönerin ortasına 15X15 mm kare çubuk kullanıyor olmasıdır. Daha büyük karton yada alüminyum malzeme kullanan bir hazır döner sağlayıcınız varsa bunu robotu satın almadan önce ya da kurulum sırasında servis personelimize mutlaka bildiriniz.

Aksi halde kesme bıçağı dönerin miline çarparak kırılabilir ve kesme kafası zarar görebilir. Mile hazır döner taktıktan sonra elle yapılacak kaldırmalarda milin eğilmemesine ve dönerin düşürülmemesine dikkat edilmelidir. Döner ağırlığı 50kg üzerinde ise kaldırma ve robota yükleme yapma ekipmanları için firmamızdan destek alabilirsiniz.

Pişirme İşlemi 

Robota takılan döner en az yarım saat kısık ateşte pişirilmelidir. Daha erken kesme işlemine başlanması kesme sırasında dönerde bozulmalara yol açabilecektir. Robota döner takıldıktan sonra pişirme fırını açılmadan önce COOK tuşuna basılarak robot pişirme modunda çalıştırılmalıdır. Pişirme fırını en üst petekten başlanarak yakılmalıdır. Döner robotu dönerin piştiğini algılamamaktadır, kesme kararı kullanıcının elindedir. Pişmemiş döner kesilmemelidir.

Kesme İşlemi 

Kesme işlemine başlamadan önce bıçağın takılı olduğunu, yeteri kadar keskin olduğunu, ve kesme kalınlığının ayarlı olduğunu kontrol ediniz. Bu ayarları yapmak için aşağıdaki şekilleri inceleyiniz. Kesme bıçağını döneri kesebilmesi için iki adet ayar yeri bulunmaktadır. Bunlardan birincisi şekil 13 de gösterildiği gibi mekanik ayardır. Burada dayama (B) ve bıçak(A) arası teorik kesme kalınlığı olarak 0.5mm den 10mm kadar ayarlanabilmektedir. Ayar yapabilmek için şekil 13 de ki yuvarlak somunlar 1 veya 2 yönüne hareket ettirilir. 1 yönü ince kesim için 2 yönü kalın kesim için kullanılır. İstenilen kalınlık miktarı A VE B arasındaki mesafe kadar olacaktır. İdeal kesme kalınlığı 3-4 mm olarak tavsiye edilmektedir. Mekanik olarak ayarlanan kesme kalınlığı kesme işlemi için yeterli değildir.

Mekanik kesme kalınlığı ayarı ve Optik Kalınlık ayarı

Şekil 13-14: Mekanik kesme kalınlığı ayarı ve Optik Kalınlık ayarı

Kesme işlemi için 3 ile 4 mm arasında yaklaşık olarak ayarlanan mekanik ayarın ardından optik ayar yapılmalıdır. Kesme başlangıcında şekil 14 de gösterilen optik bastırma ayarı en düşükten başlatılmalıdır. Kesme başlamadan önce optik bastırma ayarı Şekil:14 de en ince konumda olmalıdır.
Yaklaşık yarım saat kısık ateşte pişirilen döner bu bastırma ayarları yapıldıktan sonra CUT (kesme) tuşuna basılarak kesilmelidir. Başlangıçta tam bir kesim elde edilememesi normaldir. Sürekli kesim elde edilene kadar şekil 14 deki bastırma ayar somunu (B )hızlı bir şekilde sağa (saat dönüş yönü) doğru döndürülmelidir. Sürekli kesimin oluşması ile optik bastırma ayarı yapılmış olur. Mekanik kalınlık ayarı ise bu bastırma ayarına göre tekrar kalın ya da ince olarak ayarlanabilir. Hassas döner yüzeylerinde optik bastırma ayarı azaltılıp artırılarak en ideal kesim sağlanmalıdır. Kesme ve pişirme işlemi sırasında döner ocağının kapakları ideal bir şekilde kullanılmalıdır. Bu kapaklar ocağın ürettiği ısıyı dönere yönlendirmek için tasarlanmıştır ve her zaman dönere 2cm açıklıkta tutulmalıdır. Böylece ısı enerjisi etrafa yayılmayacak ve tasarruf sağlanacaktır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.