Almanya’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Türkiye’de hala döner fabrikası yokken Almanya’da modern üretim çağı başladı. Yıl 1990. Et sıyırma, vakumlu karıştırma, kıyma makinaları hemen sisteme girdi. Dağıtım mesafelerinin uzaklığı dikkate alınarak soğuk zincir üretime dahil edildi.

Bununla da yetinilmedi. Baharat, tuz, koruyucu maddeler ( Lezzet artırıcılar, etin dökülmesini önleyenler, bozulmayı önleyenler) gibi kimyasallar standart hale getirilip her üretimde kullanılma zorunluluğu getirildi.

Üretimler her gün Alman veterinerlerinin kontrolü altına girdi. Almanya’da yeni bir sanayi doğmuştu. Döner sanayisi sadece Almanya değil, bütün kıta Avrupası’na döner gönderebiliyordu.

Bugün Almanya’da 470 döner fabrikası günlük ortalama 10 bin ton döner üretiyor. 1996 yılına kadar Avrupa ülkelerine kurdukları depolar ile diğer ülkelere döner sevkiyatı yapan üreticiler Fransa, Hollanda, Belçika, Avusturya, Polonya, Danimarka, İsveç gibi ülkelerde talebin artması ile oralarda kurulan döner fabrikaları ile de rekabete başladı.

Alman istatistik kurumunun verilerine göre Almanya genelinde 25 bin Döner satış noktasında günde 20 milyon porsiyon döner tüketimi yapılıyor. Bu rakam gerçeği tam olarak yansıtmasa da hacmin büyüklüğü konusunda bilgi vermekte.

Almanya’da Döner nasıl servis edilir?

Günümüzde döner; 40 kıyma, 30 tavuk, 20 hindi ve 10 ise yaprak et karışık olarak tüketilmektedir.
Servis ise büyük çoğunlukla pide arasınadır. Fırın sektörünün gelişmiş olması ve Alman fırınlarında bile pide bulmak sorun olmamaktadır. Pide 4 eşit parçaya bölünür. Tost makinasında ısıtılır. En alta et ile uyumlu domates bazlı sos sürülür, üste ise salata ile uyumlu yoğurt bazlı sos sürülür. Önce ortalama 150 gram döner onun üstüne ise salata garnitürleri konur. Acı isteyene ekstra acı sos ve pul biber eklenir.
Lokomotif ürün pide döner olmasına rağmen, dürüm ve Dönerbox denilen kutuda da servis yapılmaktadır.
Tabakta, patates kızartması, pilav, salata, yoğurt ve soslar ile de servis edilmektedir.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

7 Cevaplar

 1. Celina dedi ki:

  Je serai bien descendue plus bas, quand j’ai vu les panneaux sur l&r8127;auto#oute j’avoue que j’en ai eu envie. Mais nous avions un but précis, Olivet et un excellent weekend en perspective. Le sud-ouest, ce sera pour une prochaine fois.

 2. donerrobotlari dedi ki:

  S’il vous plaît envoyez un e-mail: info @korkmazmekatronik.com.tr

 3. Elvan dedi ki:

  Selamünn aleyküm ben fransadan yazıyorum fransanın bütün dönercilerinde kendi sosumuz yok biz beden sos yapmıyoruz fransızlarda söylüyor sosunuz yokmu fiye bence döneri yapan sosunuda yapar

 4. Uygar dedi ki:

  İyi günler, Hollanda da donmuş döner üreten tesisiniz var mı? Varsa ürün kaç saat donuk kalabiliyor.
  Teşekkürler

 1. 8 Mart 2016

  […] Almanya’da Döner Üretimi: Buradan Ulaşabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.