Döner Robotu Güvenlik Uyarıları

Robota güç kablosu takılırken Şekildeki sıralamaya uyulmaması elektrik çarpılması ve ölümle sonuçlanacak kazaların oluşmasına neden olabilir. Kablo takılması dikkatli ve kontrollü bir şekilde yapılmalıdır. Hem fiş hem de elektrik prizi kontrol edilmelidir. Kablonun diğer ucunun etrafta bulunan sıvı içerisine düşürülmesi ihtimali tehlike oluşturmaktadır.

Robota ilk hareketi sadece kullanma kılavuzunu okuyan ya da eğitim alan personel vermelidir. Kumandanın başkasının elinde olması ve kullanıcının robotun yanında olması durumu ve yanlışlıkla kumanda tuşuna basılması hafif yaralanmalara neden olabilmektedir.

Robot üzerinde bulunan güvenlik işaretlerine mutlaka dikkat edilmelidir. Robot çalışırken veya çalıştırmak için kumandaya veya ekrana basılması esnasında en az 1m uzakta durulmalıdır. Robotun hareketli eksenleri çarpma ve sıkıştırma gibi tehlikeli kazalara neden olabilir.

Robotun kumandası asla cepte taşınmamalıdır. Cepte sıkışan kumandanın tuşlarına basılabilir ve istenmediği zamanda robot hareket edebilir.

Döner Robotu Güvenlik Uyarıları

Kızıl ötesi alıcı aç-kapa düğmesi

Bileme işlemi sırasında bileme talimatlarına aynen uyulmalıdır. Aksi halde son derece keskin bıçak yaralanmalara neden olabilir.

Robot  döner  kesimi  yaparken  servis yapmaya çalışmayınız aksi halde kesme kolu yaralanmalara sebep olabilir. Servis yapmak için kesme işleminin bitmesini bekleyip sonra 5 nolu kızıl ötesi alıcının düğmesi kapatıldıktan sonra servis yapınız. 5 nolu düğme: ışık yanıyorsa açık, ışık sönükse kapalıdır.

Dönerin,  yerine  takılması  sırasında  dönerin düşme tehlikesine karşın dikkatli olunmalıdır. Öncelikle dönerin alt kısmı döndürme motorunun yuvasına yerleşmeli sonra güvenlik topuzu döner milinin üzerine geçirilmelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Hamza Tarık dedi ki:

    döner robotu süper bir buluş tebrik ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.