ATV Ekopazar’da Korkmaz Mekatronik Döner Robotu

Döner, 7’den 70’e herkesin ortak lezzeti. Ancak bu içeriğimizde dönerin kendisinden ziyade  dönerci ustalarının da işini kolaylaştıracak bir teknolojiden bahsedeceğiz. İzmir’de faaliyet gösteren Korkmaz Mekatronik, ileri teknoloji döner robotlarıyla gıda sektörünün önemli çözüm ortakları arasında yer alıyor.  Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetleri arasında geliyor döner. Avrupa’yı saran bu lezzet 7’den 70’e herkesin ağzını tatlandırıyor. Dönere rağbet  bu kadar artınca, yüksek teknolojilerle tasarlanan döner kesme robotları devreye girdi. Dönerin yemesi keyifli, kesmesi ve hazırlanması ise artık çok daha pratik.  Türkiye’ye ve dünyaya bu teknolojiyi kazandıran biri de İzmir Torbalı’da faaliyet gösteren Korkmaz Mekatronik.

5 Yıl süren ar-ge çalışmaları sonucu gıda sektörüne tam otomatik döner kesme robotlarını kazandıran firmanın ürünler bugün Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen et üreticileri başta olmak üzere 3 ayrı kıtada 25’i aşkın ülkede endüstriyel ve fast food tipi işletmelerde yaygın olarak kullanılıyor.

Hatta Korkmaz Mekatronik döner kesme robotu cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bile dikkatini çekti. Erdoğan, bir açılış esnasında restorandaki otomatik döner kesme robotunun kumandasını eline alarak makinayı test etti.

Firmanın yönetim kurulu başkanı Korkmaz Altun’un başarısının sırrı;

2003 yılında Karabağlar ‘da küçük bir dükkanda tohumlarını attığımız Korkmaz Mekatronik, 5 personeliyle 5 yıllık ar-ge neticesinde döner robotunu üretmiştir. Bugün dünyanın her ülkesinde yüzlerce makinamız çalışmaktadır. Yaptığınız ürünleri titizlikle, kaliteli ve düzgün yaptığınız zaman dünyada  tercih edilen marka oluyorsunuz. Amerika’ya, Japonya’ya dünyanın her tarafına makine üretiyorsanız ve bir Türk firmasıysanız bunun dezavantajları var, avantajları da var. Bu güveni sağlayıp, belirlediğimiz hedefimizde emin adımlarla ilerlemeye devam ediyoruz. İşimize sadece para gözüyle bakmıyoruz. Önce ürün kalitesi, özellikle makine üretiminden servis ve satış sonrası hizmete çok önem veriyoruz. Türkiye’nin önemli bir firmanın alt yapısını kullanıyoruz.  Avrupa’da ise yine aynı şekilde makinamızı kullanacak yada satın almak isteyen müşterilerimize onlara en yakın yerde servis ve hizmet imkanı sunmaktayız. Bu nedenle işimize ürünümüze sahip çıktığımız için tercih ediliyoruz. Bir partnerlik ve çözüm ortaklığı oluyor, bizimde hoşumuza gidiyor. İnsanların, döner robotlarımızı kullanan müşterilerimizin memnun olması bizi rahatlatıyor ve sevindiriyor.

Endüstriyel döner robotlarında kesilip el değmeden hazırlanan ürünler, hijyenik bir şekilde tüketiciye ulaştırılıyor. Korkmaz Altun, “dönerimizle birlikte teknolojimizi de tüm dünyaya götürmemiz gerek” diyor.

Döner robotu dediğimiz zaman kendi arasında ikiye ayırıyoruz. Marketlerde gördüğümüz vakumlu şoklanmış hazır dönerlere Endüstriyel diyoruz. Fabrikada büyük otomatik makinalarımızla kesimi yapılıp el değmeden hijyenik bir şekilde markete kadar insanların güvenle yiyebileceği bir ürün çıkıyor. Teknolojinin döner sektörüne girmesi  kabul edilebilir bir şey değildi. El değmeden hijyenik bir şekilde kesilip sunum yapıldığını insanlara anlatmak zor oldu. Hijyen konusunda Avupa’nın ve Amerika’nın bir çok üniversitesinden ödüllerimizi aldıktan sonra bu algı değişti. Eğer biz ülke olarak dönerimizi dünyanın bütün köşelerine götüreceksek, teknolojisi de bizim olması lazım, teknolojisini de beraber götürmemiz lazım. Bugün dünyanın her yerinde makinalarımızın olduğu her yerde eğer servisimiz yedek parçamız alt yapımız olmazsa biz makine yollamıyoruz. Buna çok dikkat ediyoruz ve müşterilerimiz gönül rahatlığıyla döner robotlarını kullanıyorlar.

 

İhracat Devi

Dünyadaki en son teknolojileri üretimlerine entegre eden firma ar-ge çalışmalarıyla gıda sektörüne yenilikçi çözümler sunuyor.

Dünyadaki teknolojileri takip ediyoruz. Eğer yeni bir teknolojik ürün varsa, onu monte ediyoruz. Biz kendimiz bir şeyler yapıp şunu da ekleyebilir miyiz gibi durumlarda oluyor. Ar-ge’deki arkadaşlarımıza ne istediğimizi söylüyoruz ve zaman kriteri de koymuyoruz. Ama biz hedefinizi belirleyin şu zamana kadar ürünlerdeki şu değişiklikleri istiyoruz diyoruz. Dünyanın her tarafındaki büyük teknoloji firmalarını takip ediyorlar, bende çok meraklıyım gidiyorum. Sene de 5-6 Fuar yapıyoruz. Amerika’da, Avrupa’da, Arap Ülkelerinde her fuara da yeni bir teknoloji varsa bunu da çıkartıp sunuyoruz müşterilerimize. İhracatımızın %30’u Avrupa ise, %30’u Amerika, diğer %30’u da Arap ülkeleri oluyor.

 

Bu bizim hayalimizdi, hayallerinizden vazgeçmeyin

2015 yılında hızlı bir büyüme yakaladıklarını belirten Korkmaz Altun, gençlerimize hayallerinizden vazgeçmeyin diyor.

Hep söylüyoruz. Ülkemizde üretelim, üretim yapalım ama bunun sancısının ithalat olmamasını istiyoruz. Hedefimiz bu şekilde. Biz emin adımlarla yavaş yavaş ama kendi hızımıza zor yetişiyoruz. İyi bir alt yapımız ve ekibimiz var. Dünya genelinde yani Amerika, Arabistan, Dubai, Avrupa’da iyi bir alt yapı oluşturduk. Bundan dolayı da geçen sene %200 büyüme gösterdik. Kadromuza ve ekibimize güvenerek emin adımlarla büyüme hedefimiz var. Neden dışarıdan şunu alalım, bunu yapalım, bunları tartışıyoruz, bunları söylüuoruz, uçaklarımızı yapalım, uzaya kendi roketimizi gönderelim bunları konuşuyoruz gerçekten. Bu yaptığımız bizim için zorda olsa bizim için bir hayaldi. Başladığımızda bu hayali gerçekleştirdik. Çocuklara bunu empoze ediyoruz.

Vatansever iş adamı

Biz ülkemizi seviyoruz bu ülkede bir şeyler yapmak zorda olsa hoşumuza gidiyor. İnsanlarımızı seviyoruz, bütün renklerimizle insanlarımız hepsi güzel. Gerçekten bu ülkede barışın, huzurun, bir şeyler üretmekten, ve refahın artmasından önünün açılacağını umuyorum. Burada elimize düşen ne varsa yapıyoruz, yapmaya çalışıyoruz ama ülkemizdeki bu atmosferinde değişip hiç kimsenin annesinin ağlamasını istemiyoruz.

Modern Tesislerimizde Son teknolojilerle tasarlanmış döner robotlarını yakından inceleyelim;

Korkmaz Mekatronik’in son teknoloji döner robotu sesli komutlarla çalışır. Makineyi açtığımızda sesli bir hareketi vardır. En üstteki tuş, start-stop aynı zamanda reset tuşudur, bunun altında kesme tuşu, döneri sağa döndürme, sola döndürme, pişirme tuşları bulunmaktadır. Dönerimiz hazır hale geldiğinde  Kesme tuşuna basabiliriz. Keseceğimiz dönerin kalınlığı ve inceliği önemlidir ve bu ayarlar yapılabiliyor.  Kesme tuşuna basıldığında döner robotu ilk olarak dönerin boyutunu tarar ve bu şekilde kesime girer. En tepeden yüksekliği algılayıp, tüm yüzeyi boşluksuz bir şekilde kesmesi algılanır. Bu da okuma sensörleri sayesinde gerçekleşir. Baskısı ve kalınlığı inceliği, istenilen her şekilde eti kesebilme olanağına sahip bir robottur.

Genç Dinamik Üretim Alanı;

Çok iyi bir ekibiz ve bu bizim yaptığımız işe önemli bir şekilde yansıyor. Yeni döner robotu teknolojilerimizle daha fazla istihdam sağlayacağımızı düşünüyoruz. %85 yurtdışı piyasasına, %15’lik dilimimizde iç pazarda bulunmaktadır. Haftanın hemen hemen 5 günü yurtdışına döner robotu gönderilerimiz oluyor. Paketlemesinden tutunda satış sonrası servisine kadar özellikle ve titizlikle çalışıyoruz bu konuda. Özellikle yurt dışında aktif çalışan makinalarımız mevcuttur.

Korkmaz Döner Kesme Robotu Haber Videosu:

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Şükrü Öztunç dedi ki:

    Bravo….TÜRK YAPIMI…..Dünyaya yetiştiremiyor bu firma……İnsansız Döner pişirme,Kesme Makinası….Frozen Food Hazır döner satan firmalar,Büyük fabrikalar,Yurtlar,askeri personel Vs.için harika ….Bende Tebrik ediyorum Korkmazı….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.