Dünyanın En Büyük Döneri

Dünyanın en büyük döneri 6 Kasım 2005 tarihinde Eyüp Solmaz tarafından kuzu eti kullanılarak yapılan 2 ton 698 kilogramlık dönerdir.Bu dönerle Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiştir.

Ankara Shopping Fest (Alışveriş Festivali) kapsamında yapılan 1 ton 250 kiloluk dev dönerin “dünyanın en büyük döneri” olmadığını belirten Bursalı dönerci Eyüp Solmaz, rekorun kendisine ait olduğunu savunarak, “Ben 2 bin 698 kilogram ile 2005 yılında rekoru kırdım. Burada hata var. Bu rekoru ben hayatta olduğum sürece kimse kıramaz” dedi.

Ankara Gençlik Parkı’nda düzenlenen rekor denemesinde hazırlanan dev dönerin dünyanın en büyük döneri olduğu iddiasına, Bursalı Melike Döner’den tepki geldi. 1 ton 250 gram olan dönerin rekor sayılamayacağını, kendisinin 6 Kasım 2005 yılında 2 ton 698 kilogram ile dünya rekorunu kırdığını belirten Melike Döner’in sahibi Eyüp Solmaz, bu rekoru şimdiye kadar kimsenin kıramadığını ifade etti.

3 ayda hazırlanan 2 bin 698 kilogramlık döner için 240 kuzu, 60 kilogram tuz kullanıldığını kaydeden Solmaz, dönerin çevresinin 570 santim, yarıçapının 90.76 santim, yüksekliğinin de 133 santim olduğunu anlattı. 6 Kasım 2005 yılında 2 ton 698 kilogramlık döneri bir şişe takarak dünyanın en büyük rekorunu kırdığını ifade eden Solmaz, “Guinness’te 3 ayrı kategori var. Bunlar tavuk döner, domuz eti döneri ve kırmızı et döneridir. 2004 yılında Avusturya’da bir festivalde rekor denendi. Bu rekor denemesinde dönerin ağırlığı 403 kilo 100 gramdı. Onun ardından Kıbrıs Rumn Kesimi’nde bir Türk, Yunanlılar adına 1 ton 503 kilogramlık tavuk döner yaparak rekor kırdı. Ben bunları duyduktan sonra harekete geçtim. Araştırmalarını yaptım. 2 ton 300 kilogram hedef koydum. Bunu halka duyurduk. Yunanistan’da ise domuz etinde 2,5 tonu döner yaparak rekor kırmak istediler. Ama 1 ton 850 kiloda kaldılar. Biz 2 ton 698 kilo ile rekor kırdık” ifadelerini kullandı.

Ankara’da yapılan 1 ton 250 kilogramlık dev dönerin dünya rekoru olmadığını kaydeden Solmaz, “Ankara’da bir deneme yapıldı. 1 ton döner yapılarak ‘dünyanın en büyük döneri’ şeklinde medyada yer aldı. Bu doğru değildir. Dünyanın en büyük döneri 2 ton 698 kilogram ile bize aittir. Bizi geçmeleri için minimum 1 kilogram eklemeleri gerek. Biri beni 1 kilogram geçerse ben söz veriyorum 500 kilogram geçerim. Ben yaşadığım sürece bu rekoru Melike Döner’den kimse alayacak” diye konuştu.

Dünyanın En Büyük Döneri Videosu:

World’s Largest Doner

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Duygu Dönmez dedi ki:

    Döner rekorunu türklerden başkası kıramazdı zaten 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.