İspanya’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Devasa turizm ülkesi. Sayısız dönercinin iflasına, yine sayısız dönercinin de inkişafına sebep olan inanılmaz ülke. Kışın nüfusu 50 milyon yazın isen 150 milyonu bulan turist ülkesi.  Bu ülkede Dönerin geçmişi çok eski zamanlara dayanmıyor.

Almanya’daki üreticiler bu ülkeye önce transportlar aracılığı ile sonraları depolar kurarak döner ihraç ettiler.

İspanya’da hala toptancılar ve döner lokantalarının büyük çoğunluğu Pakistanlıların elinde ama Döner Türklerin.

Barcelona, Valencia, Elche, Malaga ve Madrid’de Döner üretim tesislerini de görmekteyiz. Toptancılar da bu bölgeleri kendilerine üs olarak seçmiş durumda.

İspanya’da Türklere ait Döner fabrikalarından öne çıkanları sayacak olursak; Elche Kebap, Mundo, Doktor Kebap ve önceleri İstanbul Kebap olan daha sonra Öztürk Döner tarafından satın alınan Öztürk döner tesisleri.

Adı geçen bu fabrikalar İspanya’daki talebin çok az bir bölümünü karşılamaktadır. İspanya denilince Almanya NRW’de üretim yapıp burada depoları ile hizmet veren Öztaş Döneri anmamak haksızlık olur. İspanya pazarının lider markasıdır. Bütün büyük üreticiler İspanya’ya Döner satmaktadır.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. İsmaıl dedi ki:

    İspanya ,hangi şehirler satışınız var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.