Avusturya’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Almanya’nın güney komşusu Avusturya uzun yıllar döneri Almanya’dan aldı. Hala Almanya’daki üreticilerin Viyana, Graz, Salzburg, Wels, gibi şehirlerde toptan depoları var. Ama artık Avusturya’nın da bir döner kültürü ve  ciddi üreticileri var.

Avusturya Çek ve Macaristan’a sınır olması büyük toptancıların ve yerli üreticilerin bu ülkeden diğerlerine ticaret yapmasını kolaylaştırıyor.

Avusturya’nın en bilinen döner markası Global Dönerdir. Etsan, Şen Piliç, Shabanak, Koç gibi toptancılar da önemli bir yere sahiptir.

Avusturya’da Döner lokantalarını her şehirde görebilirsiniz. Tavuk döner ile Dana kıyma tercih edilmektedir. Tavuk Döner satışları ve üretimi dana dönerden fazladır.

Tavuk Döner imalatında Almanya’dan farklı soslar ve baharatlar kullanılmaktadır. Halk özellikle Tavuk dönerdeki bu tada alıştığı için dışarıdan gelen dönerler pek makbul karşılanmaz.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Mehmet osman sav dedi ki:

    Ben hrvatistanda bir donerci acmak istiyorum ve sanirim size bana yardim edecek dogru insansiniz. Bana lütfen email veya telefon numaranızı gonderinki sizinle detaylar hakkında konuşalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.