Türkiye Döner Sektöründe Avrupa’nın Gerisinde Kaldı

TÜRKİYEDE DÖNER SEKTÖRÜ AVRUPANIN 30 YIL GERİSİNDE

Kimse alınmasın, darılmasın Türkiye’de Döner sektörü Almanya’nın 30 yıl gerisinde. Öncelikle sektörü 2’ye ayıralım. İlk olarak vatandaşın yediği döner nasıl üretiliyor? Bu önemli soruya cevap arayalım.

Lavaboda Merdiven Altı Döner yapanlar

Lokantalarda “döneri hazır almam”, diyen önemli grup. Bu grup en iyi döneri kendisinin yaptığını iddia eden büyük çoğunluğu ifade eder.

Bu insanlar Eti nereden alıyor?

Kasaplardan aldıkları eti kullanıyorlar. Genellikle inek budu, sakatat kıyması, kuyruk yağı, tavuk parçaları, maliyeti düşürecek sağlıksız ilaveler ile işe başlayırlar. Akşam eti mikrop yuvası naylon leğenlerde karıştırıp bekletmeye bırakıyorlar.

Sabah o etleri lavaboya boca ediyorlar. O lavabolar hangisi mi? Ellerini ve bulaşıkları yıkadıkları burunlarını sildikleri sağlıksız ucuz deterjanlarla şöyle bir duruladıkları lavabolar. O pis ve deterjan kalıntılı lavabolarda şiye taktıkları dönerleri “En iyi döneri ben yaparım” iddiası ile vatandaşa sunmaya başlıyorlar.

Sunuş nasıl? Futbolda 9 kusurlu hareket hepsi penaltı sebebi 99 kusurlu hareket ile sunuluyor. Ekmek arası bir döner istediğiniz zaman Sert inek etinden, sakatat ve bilimum sağlıksık katkılardan oluşan ve adına döner denen bu nesneden alabildiğine ince iyi bir tartıda tartsanız 30 gram gelmeyecek üstü yanmış içi kan kırmızısı et parçalarını ekmeğe dizer verirler.

Kupkuru yerken boğazınıza dizilir, Yutkunamazsınız.

Ve bu uygulamalara Merkezi otorite göz yumar…

Hazır Döner Sektörü

Hazır döner sektörü patlamak üzere ama her tarafı çelik duvarlar ile örülü… Türkiye’de Toptan et alım satımında vergi 1 hazır döner satışında vergi 8. Niye acaba Döner Et değil midir? Hergün 50-60 milyon Avrupalı döner yiyor. Bu dönerleri üreten Yurdışındaki döner üreticilerimiz günde binlerce ton döner üretiyor, Toplamda bu sektörde yıllık 50 milyar euro ciro dönüyor. Ülkemizdeki Döner üreticileri bu tecrübelerden istifade yolu ararken. Türkiye bürokrasisi kulaklarını kapatıyor.

Makina parkı olarak Avrupadaki meslekdaşlarından eksiği olmayan üreticilerimiz EG normlarındaki tesislerinde günde onlarca ton döner üretebilecek iken 1-2 ton ile sınırlı kalmak zorunda kalıyorlar.

Neden?

Sebebleri çok değil birkaç tane:

Ucuzlamak bilmeyen Et.

Avrupa’nın Gıda teknolojisini ithal etmekteki engeller.

Yerde böceklerin gezdiği içinde bulaşıkların yıkandığı lavabolarda Dünya’nın en iyi dönerini yaptığını iddia eden ustalara bürokrasinin engel odamayışı.

Makina teknolijileri anında transfer edilebilirken, Gıda üretim teknolojiler önüne sçekilen çin seddini anlamak mümkün değil.

Gıda Güvenliği bakımımdan Dünyanın en ileri ülkesi olan Almanya’nın bilgi birikimini paylaşmak çok zor geliyor.

Türkiye de döner sketörünün zirveye çıkması içn öncelikle önündeki bürokratik engellerin kaldırılması hatta Avrupada üretilen dönerlerin Türkiye’ye ithaline izin verilmesi gerekmektedir.

 

Kaynak: Turk Döner

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. Beşir Dvan dedi ki:

    Bizde döner çok ayağa düştü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.