Artık Yerli Uzaktan Kumandalı Döner Robotları Üretiliyor

Döner robotu dönercilerin işini kolaylaştırabilecek yeni bir teknolojik ürün oldu.

Döner kesmede çığır açan yepyeni bir icatla adından söz ettiren Korkmaz Mekatronik, İzmir Torbalı’da açıldı.
Açılışta en çok ilgiyi “uzaktan kumandalı döner robotları” gördü.

YEPYENİ bir icatla adından söz ettiren Korkmaz Mekatronik önceki gün Kemalpaşa Yolu’nda hizmete girdi. Korkmaz Altun’un sahibi olduğu Korkmaz Mekatronik’in açılışına Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun ve birçok büyük firmanın yöneticileri katıldı. 2005 yılında Kemalpaşa’da atölye olarak faaliyet başlayan Korkmaz Mekatronik, Torbalı’da fabrika olarak hizmet verecek. Açılışta uzaktan kumandalı döner robotları büyük ilgi görürken gelen konuklara döner robotlarının kestiği dönerler ikram edildi. Tavuk, et ve kıyma için de kullanılmaya uygun olan bu robotlar bir döner ustasına gerek kalmadan kendi başında sensörleri ve kumanda sayesinde dönerleri istenilen incelikte kesme özelliğine sahip. Hijyenik ve el değmeden kesilen bu dönerler robottaki sensör sayesinde çiğ bırakma ya da yanma gibi insani hataların önüne geçiyor. Gayet ekonomik olan bu robotlar 6 ay gibi kısa bir sürede kendini amorti etme özelliğine de sahip olmakta. “Üretiminin %70’ini ihracatımız oluşturuyor” diyen Fabrika Müdürü Fuat Özalan, “Dünya üzerinde dönerin yaygın olduğu her ülkeye ihracatta bulunuyoruz. Avrupa ülkelerinin tamamı, Ortadoğu, Rusya, Güney Kore, Japonya, Venezuela, Meksika gibi 25’i aşkın ülkeye bu robotları ihraç ediyoruz. Bu Türkiye ve Torbalı için çok büyük bir döviz anlamına geliyor” dedi.

 OLGUN: MÜHENDİSLERİ TEBRİK EDİYORUM

Açılış konuşmasını yapan Torbalı Ticaret Odası Başkanı Abdulvahap Olgun, “Torbalı artık bir sanayi devi. İlçeye açılan her fabrika Ticaret Odası olarak yüzümüzü güldürüyor. Korkmaz Mekatronik sektörüyle özellikle ihracatta çok fazla önem taşıyor. Yazılım becerisi olan bu icat için onları ve tüm mühendisleri tebrik ediyor onlara çok teşekkür ediyorum. Torbalı mutfak endüstrisi alanında kendini ispatlamış bir ilçe. Korkmaz Mekatronik, bu başarısı ile daha da güçlendi. Hayırlı olsun” dedi.

ATÖLYEDEN ZİRVEYE

Korkmaz Mekatronik, 2005 yılında küçük bir atölyede başlayan AR-GE çalışmaları, 2007 yılında döner robotu oluşmasıyla hayata geçti. İlerleyen zamanla birlikte Türkiye’nin tüm et üretim tesislerine ve fast food restoranlarına sahip değerli müşterileriyle verimli çözüm ortaklıkları oluşturdu. Bu ortaklıklar sayesinde endüstriyel tip döner üretiminde ve fast food restoranlarında otomasyon sistemi oluşturulmuş, dönerin hazırlanması, pişirilmesi, kesilmesi ve paketlemeye kadar uzanan üretim süreci modern teknolojiyle Türkiye ve dünyadaki müşterilerin hizmetine sunuldu. Uzaktan kumandalı döner robotlarını 2007 yılında Yılmaz, Korkmaz ve Ayhan Altun kardeşler icat etti. Hem endüstriyel çözümlere yönelik hem de daha küçük esnaflara yönelik döner robotların olduğu Korkmaz Mekatronik, Keskinoğlu, Lezita, Er Piliç, Cp Piliç gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarıyla beraber çalışmakta. Esnaflara yönelik 50 – 80 – 120 kilogramlık et kapasiteli döner robotlarının yanı sıra 150 ve 220 kilogram et kapasiteli endüstriyel tip fabrika ortamları için üretilen döner robotları da Korkmaz Mekatronik hizmetinde bulunmakta. 

Torbalı Ticaret Odası

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Nurettin Doruk dedi ki:

    Hayırlı olsun vatana millete hep italyanlar mı yapacak biz türkler herşey yaparız yeterki imkanlar elverdiğinde

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.