Hollanda’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Hollanda Türk nüfusun yoğun yaşadığı ülkelerdendir. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht, Arnhem gibi şehirler başta olmak üzere Hollanda’da gittiğiniz her şehirde Döner lokantasına rastlarsınız.

Döner Hollanda’ya girmeden önce Schwarma denilen Lübnan  döneri nadir de olsa sokaklarda mevcut idi. Döner girdikten sonra Schwarma piyasadan yok olmaya yüz tuttu.

Schwarma  kuzu eti ile hazırlanan ocağa dik takılmasına rağmen döner ocağında değil ince ince kesilip tavada pişirilen zahmetli bir ürün idi. Ayrıca ağır baharatlar ile terbiye edilir. İçerisine kuzu ile birlikte domuz eti de konulurdu. Fiyatı dönerden ucuz olmasına rağmen piyasada tutunamadı.

 

Hollanda’da Türklerin dışında yaşayan Müslüman topluluklar dolayısı ile Helal hassasiyeti yüksek bir ülke. Helal olsun olmasın bütün lokantaların tabelasında Helal levhasını görebilirsiniz.

Hollanda’daki en önemli döner üreticileri Helal Food, Özlem, Pınar ve Kaplan markalarıdır.

Döner satışı yapılan binlerce dükkanda döner dışında en çok satılan ürün Lahmacun ve çıtır tavuk kızartmalarıdır.

Hollanda da dönerin en büyük garnitürü kızarmış patatestir. Belçika kadar olmasa da müşterilerin sos seçeneği oldukça fazladır.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.