Belçika’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Avrupa’da sos kültürün merkezi şüphesiz Belçika’dır. Başbakanlarından sıradan halka Döner bu ülkenin vazgeçilmezidir.

Belçika’da döner satılan lokantalara Snack adı verilir. Bir Snack’tan içeri girdiğinizde ilk dikkatinizi çeken yaklaşık 60 değişik sos kabıdır. Dönerin arasına hangi sosu koydurmalıyım diye düşünmek bile hayli vaktinizi alır. Kararsız kaldığınızda döner ustası imdadınıza yetişecektir.

Günde 3 öğün döner yiyen insanlar her defasında farklı soslar ile bu lezzeti tatmaktadırlar.

Belçika’da yüksek tonajlı döner üreticileri vardır. Heusden Zolder şehrinde Hildaş, Antwerpen’de Mevlana, Güney Belçika’da Melita ilk akla gelenlerdir.

Almanya’daki büyük üreticilerin de Belçika’da Döner depoları vardır.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Sami dedi ki:

    Öncelikle hayırlı günler diliyorum. Ben Mozambik ülkesinin başkenti Maputoda yaşıyorum. Eşim ile beraber bir döner dükkanı açtık. Kıyma döner yapmaya başladık. Fakat bir türlü tutturamadık. Orta yağlı kıyma alıyor içine soğan karabiber tuz kırmızı tatlı biber biraz süt ekmek yada galeta unu katıyor yoğuruyor dinlendiriyor ve takıyorum. Fakat hem ince kesilmiyor kuru oluyor lezzetli olmuyor. Her işin birsürü ayrıntısı vardır muhakkak bizlerde burada rızkımızı arıyoruz. Bu konunun detaylarını nasıl yapmamız gerektiği ile ilgili bilgilendirme yaparsanız çok sevinirim. Çok teşekkür ederim şimdiden.  SAMİ İPEK

  1. 8 Mart 2016

    […] Belçika’da Döner Üretimi: Buradan Ulaşabilirsiniz. […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.