Türkiye’de Döner Sektörü

Türkiye’de et sektörünün ana oyuncusu döner, nesilden nesile aktarılan geleneksel bir lezzet. Yapılan araştırmalar dönerin en sevilen yiyeceklerin başında olduğunu gösteriyor. Günde 500 ton dönerin tüketildiği, büyüklüğü 1.5 milyar TL olarak tahmin edilen bir pazar söz konusu. Her geçen gün sektöre yeni yatırımcılar giriyor, döner pazarı çeşitleniyor, restoran sayısı artıyor. Döner, liderliğini kimseye kaptırmayacak gibi gözüküyor…

Türkiye’de 30 bin döner büfesi var, günde 500 ton döner tüketiliyor ve pazarın büyüklüğü 1.5 milyar TL olarak tahmin ediliyor. Türkiye’de döner zincirleri yemek sektörünün önemli bir halkasını oluşturuyor. Artık döner, pek çok büyük yatırımcının da gözünü diktiği, pazarda rekabet oluşturan, hamburger, pizza gibi ithal lezzetlerle ve uluslararası fast food zincirleriyle yarışabilecek bir konuma geldi. Bu pazara, iskender ve porsiyon döner satan restoranlar dahil değil.

AB’ye uyum süreci kapsamında 2008 yılında getirilen standartlara göre, sektörde elde döner yapımı yasaklandı. Bu karar özellikle endüstriyel döner üretimine dönük ciddi bir yatırım hamlesini de beraberinde getirdi. Bu kararla birlikte konulan standartlara uygun fabrika döneri üretiminde adeta bir patlama yaşandı. 2008 yılı öncesi sadece yüzde 5’lerde olan fabrika döneri tüketim oranı hızla artarak bugün yüzde 40’lara ulaşmış durumda.

Sektöre Yeni Yatırımcılar Giriyor

Döner restoranları bu büfelerin yerini almada da giderek yaygınlaşmaya ve birer marka haline gelmeye başladı. Bu restoranlar Türkiye’nin hemen hemen her iline franchise vererek girişimcilere fırsatlar sunuyor. Yüksek kâr marjı sağlayan döner restoranları master franchise vererek yurtdışına da açılmaya hazırlanıyor. Sektörde var olan çok sayıda işletme kapasitesini artırırken, sektöre çok sayıda yeni yatırımcı da girmeye başladı. Kırmızı etteki fiyat artışı nedeniyle tüketimin beyaz ete kayması, beyaz et sektöründeki işletmelerin de döner pazarına girmelerine neden oldu.

Türkiye’de 2008 yılına kadar restoranlar, büfeler ve catering firmaları kendi dönerlerini kendileri yapıyordu. Endüstriyel dönerin ülke genelinde tüketilen dönerdeki payı yüzde 5’lerdeydi. AB’ye uyum sürecinde elde döner yapımının önüne geçilmesiyle döner satan birçok firma endüstriyel döner almaya başladı. Bugün tüketilen dönerdeki payı yüzde 40’lara çıkan endüstriyel dönerin hijyen ve gıda güvenliği konusunda tüketicinin bilinçlenmesiyle beraber payını daha da artırması bekleniyor.

Tavuk Döner Tırmanışta

Türkiye’de endüstriyel döner üretimi yapan 50’ye yakın şirket olduğu tahmin ediliyor. Bunların büyük çoğunluğu kırmızı ve beyaz et işleyen şirketlerden oluşuyor. Bu şirketler otellerden büfelere ve okul kantinlerine kadar birçok yere hazır döner veriyor. Endüstriyel döner üretimi alanında faaliyet gösteren şirketlerin kendine ait büfe ve restoranlarının bulunmasının yanı sıra son zamanlarda yurtdışında döner üretim tesisi ve satış noktaları oluşturmaya başladılar.

Yaklaşık beş yıl önce üretimlerinin yüzde 60’ını et döner oluştururken son yıllarda et fiyatlarının artmasıyla et döner üretimlerinin yüzde 30’a düştüğü, tavuk dönerin ise yüzde 60’lara tırmandığı vurgulanıyor.

 

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Cevaplar

  1. Mehmet Erbap dedi ki:

    Döner sektörü çok genişliyor

    • Melly dedi ki:

      Why did I not know about them bringing back the vintage Halloween line sooner??!!! I love Beistle Halloween and buy all I find at thrift stores! But now I know I can get them online, woohoo!!! Do you know if they put any of the vintage reooiductprn in stores or only online?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.