En iyi Döner Nasıl Yapılır?

%40 Koyun %60 Dana ideal ölçüdür.
Dönerin kaliteli olmasındaki etkenlerin başında ince ve bekletilmeden kesilmesi geliyor. Etin pembeliği kaybettiği zaman yapılması gerekir. Döner meşe odunu ile pişirildiğinde gerçek lezzetine kavuşur ve birde Korkmaz Döner Robotu’nda…
Et terbiye edilmeli, 48 saat marinede bekletildikten sonra etler dizilmeye başlanmalıdır.
Vazgeçilmez yemeğimiz döner. Peki kalitelisini nasıl anlarız? Ne kadar pişmiş olmalı? Döner için yalnızca dana eti mi kullanılır? Hayvanın neresinden etler kullanılır? Etler nasıl terbiye edilir? Dizilene kadar nasıl bekletilir?

İyi ve Kaliteli Dönerin Nasıl Olması Gerekir?

•    Dönerin kaliteli olması  için %100 yaprak olması ince kesilmesi  gerekir.
•    Dönerin sert olmaması için etin  pembeliğini kaybettiği  zaman  kesilmesi  gerekir.
•    Dönerde %75 dana but,  %20 kuzu  eti, %5 kuyruk yağı  kullanılır.
•    Özel terbiye edilmelidir. Sadece süt  ve meyve  kuruları kullanılabilir, onun  haricinde asla Soya bulyon MSG (çin tozu) vs katkı malzemeleri kullanılmamalıdır.
•    Etler terbiye de 48 saat marinede bekletildikten sonra dizilmeye  başlanmalıdır.

Döner Nasıl Kesilir Nasıl Pişirilir?

Döner normal ateşte pişirilir. Yüksek ateşte pişirilen döner haşlanır. Dışı pişer içi çiğ kalır. Odun ateşiyle pişen döner odunlardan kaynaklanan isden dolayı dönerin tadını tamamen bozar. Gazla pişen döner aynı şekilde normal ateşte piştiği sürece lezzetli olur ve döner tadını alırsınız. Kömür ateşiyle pişen dönerde lezzetli olur. Doğal ateş olduğu için kendi halinde pişer.
Öncelikle döner bıçağının keskin olması gerekir. Döner bıçağının yanında bir de döner sopası vardır. Döneri ince ve güzel kesebilmek için bu sopadan destek alınır. Döner ince kesildiği zaman lezzetli olur. Kesim şekilleri yuvarlak ve kare olmak üzere iki tanedir. Bazı dönerciler yuvarlak ya da kare şeklinde keserler.

Döner Nasıl Hazırlanır?

Döner için kullanılcak etler ağırlık olarak dana butu, pençte kafes bölümünden sadece yağsız et ve kol yumurtası. Bunlara ilave olarak kuzu kıvırcık kuzu döş kullanılır. Etleri temizledikten sonra açılır. Açıldıktan sonra etler terbiyeye yatırılır. Terbiyede yoğurt az miktarda sebze bunlar etin yumuşamasını sağlar. Etler tane tane terbiyeye yatırılır. 2 gün en fazla 3 gün terbiyede kalırlar. Terbiye işi bittikten sonra etler döner haline gitirilir..

Döner Nasıl Dizilir?

Döner takılmadan önce etler hazırlanır. Şiş ayarlandıktan sonra etler dizilir. Şişin alt tarafında ayna bulunur. Bu ayna etleri tutar. Etlerin aynaya yapışmaması için önce yağ takılır. Daha sonra etler şişe dizilir. 100 kilo Ete 30-35 kilo yağ takılır. Et yağdan fazla olur. Dizilişi esnasında bir miktar et bir miktar yağ şeklinde dizilir. Dönerin üstü dağılmaması için üst kısma kuyruk yağı takılır.

Et Döner:

Döner kebabı veya kısaca döner, iç yağla ve yöresel baharatlarla iyice terbiyelenmiş ve dövülmüş et parçalarının, bir bir şişin üzerine geçirilerek, dik bir şekilde asıldıkları odun ateşi karşısında pişirildikleri kebap türüdür.
Döner çeşitli ülkelerde farklı şekillerde hazırlanmaktadır. Kullanılan et cinsinin benzerliği sebebiyle çogu zaman shawarma ve gyros ile karşılaştırılmaktadır, ancak içerik ve tat olarak birbirlerinden oldukça ayrılmaktadırlar. Shawarma pide veya sandviç ekmeğine koyulurken, Yunanistan`da hazırlanan gyros istisnasiz her zaman pide icine koyulur. Türk döneri ise pide veya ekmek arasında sunulmaktadır. Shawarma, gyros ve dönerin içine koyulan garnitürler de cok çeşitli olabilmektedir. Gyrosun içine koyulan garnitürler hemen hemen hiç değişmezken, döner ve shawarmanin içeriği çok çeşitli olabilmektedir. Gerçek Türk dönerine yeşillik, domates, soğan, patates kızartması ve turşu koyulurken, shawarmanın içine farklı soslar eklenebilmektedir. Öte yandan soslu Türk döneri ilk olarak 1971 yılında Alman müşterilerin beğenisine sunulmuştur ve 80`li yıllarda sosisle büyük bir rekabet içerisine girmiştir. Ankara yaprak döneri ise turşusuz ve patatessiz şekliyle hayal kırıklığı yaratmaya devam etmektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. abdy dedi ki:

    Abi ben korkmaz doner robotu almak istiyorum iletisime gecin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.