Fransa’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Fransa’da Döner üreticilerinin yoğunlaştığı şehirler, Paris ve Lyon ve Marsilya’dır. Fransa’daki üreticiler ülke içi talebi karşılamaktan uzak oldukları için Almanya’daki üreticiler için Fransa iyi bir pazardır. Fransa’nın bütün önemli şehirlerinde Döner toptancılarının depoları vardır.

Fransa’daki öne çıkan üreticiler olarak vereceğimiz isimler şunlardır; Baytat, Ekin, MDP, Dostlar , Görtat Döneri sayılabilir.

Fransızlar ve Fransa’ya gelen turistlerin favori yiyeceği olan Döner dana esmer olarak tüketilir. Dönerlerde kullanılan et süt danası değil1, 2 yaşındaki hayvanların etleridir.

Döner lokantalarında Türkiyeli göçmenler yanı sıra Kuzey Afrikalılar da işletmeci olarak bulunmaktadır.

Döner Dürüm olarak tüketilmektedir. Dürüm Türk tipi 25- 30 cm çapında olabildiği gibi Arap ekmeği denilen 20 cm ebadında da olmaktadır.

Tabakta servislerde ise alternatifli sos çeşitleri ve kızarmış patates vazgeçilmez garnitür olarak öne çıkar.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Cevaplar

  1. Brandi dedi ki:

    I make my living writing, but I am not nearly as good as you. I’m not sure I would have the focus to do all the homework yo27v8u1&;#e done on this topic. This is great.

  2. donerrobotlari dedi ki:

    Please send e-mail: info @ korkmazmekatronik.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir