Litvanya, Estonya ve Letonya’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi

470’i Almanya’da olmak üzere Avrupa’da 800’ü aşkın üretim tesisi mevcuttur. Döner gittiği her ülkede kısa sürede benimsenmiş ve kendisine önemli bir yer edinmiştir.

Kuzeyin bu şirin ve küçük ülkeleri AB’ye girdikten sonra ülkelerindeki Ruslara ait fabrikaları yıkmakla işe başlamışlar. Nasıl olsa AB’ye girdik. Artık çalışmamıza gerek yok. AB bize bakacak gibi garip bir düşünce ile çalıştıkları fabrikaları talan etmişler. İşin iç yüzünün böyle olmadığı ilk yardımlar bitip arkası gelmeyince ortaya çıkmış ama çalışacak işyerleri de kalmamış.

Tam anlamı ile tüketim toplumu olan bu 3 küçük ülkede döner dükkanları sayısı sürekli artıyor. Tüketilen döner çoğunlukla Polonya’dan geliyor. Bu dükkanların işletmecileri Almanya’dan gelip o ülkelere yerleşen vatandaşlarımız. Ayrıca Türkiye’den inşaat yapmak amacı ile gelip döner dükkanları açanlar da var.

AB’ye girdikten sonra Rusya’dan boşalan yeri İsveç doldurmuş. Bu 3 ülkenin de finans sistemi İsveç bankalarının elinde. Litvanya, Letonya, Estonya’da doğan her çocuk İsveç bankalarına borçlu olarak doğuyor. Bu bölgedeki herkesin kredi borcu var.

Döner dükkanlarında kıyma ve dana yaprak döner bulamazsınız. Satmaya kalksanız da başarı şansı düşük. Buralarda döner demek tavuk döner demektir.

Tüm Dünya Ülkelerinde Döner Konumuzu İnceleyebilirsiniz

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

1 Cevap

  1. 7 Mart 2016

    […] Litvanya, Estonya ve Letonya’da Dönerin Yeri ve Döner Üretimi […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.